Data Center

Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz usług zapewniających infrastrukturę pod projekty informatyczne. Hosting współdzielony, VPS, RPS, kolokacja własnego serwera, klastry różnego typu. Jakiej infrastruktury potrzebuję? Na co zwrócić uwagę? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Hosting współdzielony jest doskonałą infrastrukturą, jeśli chcemy mieć stronę np. o unikatowych znaczkach wujka, albo o naszym ukochanym kocie Filemonie. Nie mamy zapewnionej żadnej gwarancji oraz redundancji usługi, a na dodatek, jeśli któryś z naszych współ-hostingowych sąsiadów na serwerze zaszaleje z jakimś skryptem PHP (np. postanowi za każdym odwołaniem indeksować cały internet), to cały serwer ma problem – a my z nim. Warto mieć tego świadomość, aby się nie rozczarować.

Serwer wirtualny jest idealnym rozwiązaniem na utrzymywanie serwisów, przy których wolelibyśmy aby nikt inny nie mógł wpłynąć na wydajność naszej infrastruktury. Istnieją firmy, które oferują taką usługę z gwarantowanymi parametrami CPU, RAM i HDD – należy na to zwrócić szczególną uwagę, aby nie mieć problemu jak przy hostingu współdzielonym. Aby mieć pewność co do parametrów, warto przeprowadzić kilka testów, które wykażą faktyczną wydajność. Taka usługa jest również doskonałą platformą startową dla serwisów przy których zależy nam na gwarancji. Ponosimy niskie koszty utrzymania w porównaniu z infrastrukturą bardziej zaawansowaną, a w przypadku sukcesu, można zwiększyć gwarantowaną wydajność.  Nawet jeśli okaże się, że serwis nagle zyskał wysoką popularność, można szybko zwiększyć wydajność poprzez przydzielenie dodatkowej pamięci RAM czy dodatkowe CPU, co daje nam spokój na czas trwania kampanii, a jeśli popularność ciągle rośnie, mamy czas na przesiadkę na odpowiednią infrastrukturę. W konfrontacji z Hostingiem Współdzielonym, tutaj mamy jeszcze tą zaletę, że możemy mieć zainstalowane dowolne oprogramowanie które jest nam potrzebne, oraz konto root (Administratora).

Kolokacja własnego serwera jest w zasadzie na podobnym poziomie jakości jak Serwer Wirtualny, jednak jest rozwiązaniem droższym i trudniejszym w utrzymaniu. Jeśli np. zdarzy się awaria dysku na naszym serwerze – musimy się tym zając, a w przypadku Serwera Wirtualnego – zajmuje się już tym firma hostingowa. Tak samo jest ze zwiększaniem wydajności: jeśli będzie potrzeba dołożenia pamięci, czy wymiana procesora na wydajniejszy/dołożenie kolejnego procesora (o ile istnieją takie możliwości techniczne), musimy się tym zająć.

Rozwiązanie klastrowe jest rozwiązaniem najwyższej klasy jeśli chodzi o infrastrukturę. Posiadamy własne, dedykowane rozwiązanie, a w dodatku odporne na awarię pojedynczego serwera. Istnieją różne rodzaje klastrów pod aplikacje internetowe: od prostych klastrów z 2 serwerów, po potężne systemy w pełni skalowalne. Typ klastra w dużej mierze zależy od naszych oczekiwań co do skalowalności.

Podczas rozważania ofert firm, warto zwrócić uwagę na tzw. usługi dodatkowe, jak np:

  • backup (czy automatyczny, jaka retencja danych)
  • monitoring (podłączenie do systemu analizowania i powiadamiania w razie awarii usługi lub serwera)
  • analiza wydajności (wykresy z pracy różnych obszarów systemu operacyjnego oraz usług – bez tego analiza problemu często przypomina bardziej  zgadywankę)
  • zakres prac administratorskich  (czy administrator maksymalnie zrestartuje nam serwer, czy np będzie w stanie analizować problemy i instalować/konfigurować dla nas oprogramowanie

Istotne również jest umiejscowienie centrum danych dla naszej infrastruktury. Zagraniczne oferty kuszą swoją ceną, jednak jakość połączenia internetowego z takimi serwerami często pozostawia wiele do życzenia. Wystarczy sprawdzić czasy odpowiedzi z polecenia ‚ping’ i obejrzeć trasę poleceniem np. ‚mtr’ aby się przekonać. Firmy hostingowe często chwalą się wysoką wydajnością, bezpieczeństwem i fachową opieką. Warto sprawdzić, czy nie są to tylko puste ‚marketingowe’ hasła reklamowe i zapytać co w przypadku np awarii jednego switcha, routera, oraz jak zostałby rozwiązany problem nagłego zapotrzebowania na wydajność przekraczającą możliwości obecnej platformy.

Mamy nadzieję, iż dzięki tej publikacji, wybór infrastruktury stanie się bardziej świadomy.


Copyright © InnerVision Sp. z o.o.. All rights reserved.